Skip links

Sauna ako forma relaxu a regenerácie

Túžite po oddychu, chcete omladnúť, zbaviť sa stresu, posilniť si imunitu a vyhnať z tela toxíny?  Pravidelné saunovanie je jedna z najlepších investícií pre zdravie vo Vašom živote.

Sauna funguje tak, že sa v nej organizmus najprv veľmi prehreje, aby sa potom schladil. Spôsobí to, že svalové napätie sa zníži a zväčší sa rozsah pohybov jednotlivých kĺbov. Uvažovať by mal o nej každý športovec, ktorý cíti celkovú únavu, ktorá sa podobá na vyhorenie, zvýšené napätie svalov a zvýšenú duševnú tenziu. Rozhodne pomôže. Tepelná terapia môže zmierniť bolesti kĺbov a svalstva, lebo pri nej dochádza  ku zvýšenej produkcii ß-endorfínov, ktoré v dôsledku svojich morfínom podobných vlastností utišujú bolesti a vyvolávajú stav príjemnej eufórie. 

Kedy je sauna vhodná, ako často si ju môžeme dopriať a kedy ju radšej z nášho plánu vyškrtnúť? Pravidelnosť je slovko, ktoré pozná každý športovec. Železná pravidelnosť –  bez nej sa nedá dosiahnúť žiaden výsledok. Podobne je to so saunou. Aby sa výsledky dostavili, vyžaduje si opakovanie. Naordinujte si ju do svojho plánu podľa toho, či ste v prípravnom období, alebo sa chystáte na závod. V závodnom období je vhodná raz za týždeň, ale v prípravnom si ju môžete dopriať až trikrát do týždňa. Ak ste v období prechodnom, ideálny je pre vás počet dvakrát týždenne. Ďalšie pravidlo hovorí o tom, aby športovec oddychoval v saune po ľahšom tréningu, alebo v deň, kedy tréning vôbec nemal. Pretože telo by do nej nemalo ísť „zbité“ ani vyčerpané. Vhodný je večerný čas, dve hodiny po večeri, s tým, že nasledovať by mal už len spánok.

Pravidelné saunovanie sa odzrkadlí na zdraví. Tí športovci, ktorí si saunu doprajú pravidelne, sú napríklad menej náchylní na zápaly horných dýchacích ciest.Bonusom je aj posilnenie kardiovaskulárneho systému. Odporúčaná teplota v saune by však mala presiahnúť 100 stupňov. Vyššia sa už považuje za nevhodnú. A čo sa týka času, netreba to preháňať. Stačí pätnásť minút.

Ako účinkuje sauna

Účinky saunovania vo fáze ohriatia ľudského tela

– saunovanie zvýši nárast telesnej teploty (pokožka +10 ° C, vnútro +1 °C)
– zvýši sa látková výmena v koži a vylučovanie potu
– zvýši vylučovanie nečistôt z pokožky
– normalizuje krvný tlak
– zlepší prekrvenie pokožky
– uvoľňuje svaly a psychické napätie

Účinky saunovania vo fáze ochladzania ľudského tela:

  • normalizácia telesnej teploty
  • okysličenie krvi
  • povzbudenie funkcie obličiek
  • upokojenie srdcového tepu
  • posilnenie okrajových krvných ciev
  • psychické povzbudenie
  • pocit osvieženia

Spoločné účinky saunovania

  • saunovanie vyčistí pokožku a povzbudí tvorbu nových buniek
  • otuží organizmus, posilní ochranu voči infekciám
  • posilní srdce a upraví krvný tlak
  • povzbudí hypofýzový a obličkový systém
  • zlepší prekrvenie kože, slizníc, dýchacích ciest a ciev krvného obehu
  • ošetruje a stará sa o pokožku

Kto by na saunu radšej nemal pomýšľať, resp. dať si pauzu, sú ľudia s ochorením obličiek, s akýmkoľvek zápalovým ochorením a virózou. Absolútne nevhodná je aj pre všetkých, čo pili alkohol, nejedli nič alebo práve naopak, nadmerne veľa. Ženy by si mali odoprieť saunu v prípade, že majú menštruáciu, alebo sú tehotné.

Druhy sáun

Pôvodne fínske slovo sauna označovala malú miestnosť, veľmi dobre izolovanú od okolia a vykladanú drevom. Dnes to už vyzerá aj inak. Sú rôzne „modefikácie“ a úpravy sáun. Aké?

Fínska – mokrá sauna

Priemerná teplota vo fínskej saune je približne 75 80 °C. Celý proces saunovania je sprevádzaný „parnými nárazmi“, ktoré spôsobujú rapídne zvýšenie vlhkosti vzduchu, čo môže byť spôsobené napríklad poliatím horúcich kameňov vodou.

Švédska – suchá sauna

Teplota sa pohybuje v rozmedzí až 100 110 °C. Na kamene sa neprilieva voda, vzduch je veľmi suchý a horúci, a pre telo je to veľká záťaž.

Parná sauna

Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje maximálne 60 °C pri až 100 % vlhkosti, je jej nižšia záťaž na organizmu. Pôsobenie pary prečisťuje pokožku a podporuje elasticitu pokožky. Para umožňuje organizmu zbaviť sa až 30% nahromadených toxínov.

Infrasaunainfra

Zdrojom tepla sú špeciálne infražiarovky a teplota dosahuje maximálne 60 °C, teda organizmus nie je vystavený veľkej záťaži. Telo sa tu prehrieva do hĺbky 2 až 3 cm, čo umožňuje dostatočné odparovanie a vylučovanie toxických látok. Účinky infračerveného žiarenia sa využívajú  hlavne v oblasti zdravotníctva a športu. Infračervené žiarenie má pozitívny vplyv na kĺby a svaly, pomáha pri ich liečení a tlmí bolesť. Infračervené žiarenie nemá na náš organizmus  dlhodobé účinky – je vhodné ho využiť  napríklad pred rehabilitáciou či pred športovým výkonom na rozohriatie svalov. Infrasauny sú síce vhodné predovšetkým pre športovcov, ale  samozrejme ich môžu využívať aj všetci ostatní

Biosauna

Tento menej známy typ sauny je kombináciou fínskej a parnej sauny a je založený aj na využití aromaterapie (liečba vôňou) alebo chromoterapie (liečba farbami), ktorá podnecuje intenzívnejšie prežívanie saunovania. Teplota vzduchu je 60 70 °C a vlhkosť 30 35 %.

Soľná sauna

Táto sauna je vybavená kachľami s himalájskou soľou. Soľ sa počas procesu saunovania odparuje, čo má blahodarné účinky na dýchacie cesty. Niektoré soľné sauny majú steny vytvorené zo soľných tehál. Vlhkosť je 30 – 60 % a teplota 50°– 70°C.

Desať pravidiel pre pobyt v saunesauna

1. Odborníci ju hlavne začiatočníkom odporúčajú navštíviť maximálne raz týždnne. Vplyv sauny na vitalitu človeka je individuálny. Niekoho prehrievanie organizmu unaví, iných ľudí vzpruží. Práve tým by ste sa mali riadiť pri výbere času stráveného v saune. V každom prípade sa neodporúča pobyt v saune pred náročným tréningom. Najlepšie je navštíviť ju na konci týždňa, pred dňom voľna.

2. Pred vstupom sa treba osprchovať, aby ste zo seba zmyli nečistotu, pot či stopy dezodorantu. V saune by ste mali byť nahí, prípadne si okolo tela oviňte bavlnenú plachtu. Z hygienických dôvodov si v saune sadnite vždy na uterák. Prstene, náušnice či iné šperky nechajte radšej v šatni. Pod vplyvom tepla by sa veľmi rýchlo zohriali a na tele by vás nepríjemne pálili.

3. Dĺžka pobytu v saune je individuálna, ale riadiť by ste sa mali svojimi pocitmi. Jednoduché pravidlo znie: V saune buďte tak dlho, kým sa v nej cítite dobre. Len čo sa vám začne ťažko dýchať, cítite pálenie ušných lalokov, špičky nosa, bradaviek alebo končekov prstov, mali by ste si sadnúť o úroveň nižšie, alebo saunu ihneď opustiť. Vo všeobecnosti platí, že by sme v nej mali pobudnúť 15 – 20 minút, lebo po uplynutí tohto času si už umelo vytvárame zvýšenú teplotu.

4. Keďže teplo stúpa smerom nahor – k stropu, čím vyššie sedíte, tým vyššej teplote ste vystavení. Začiatočníci by si mali sadať na spodnú lavicu, odborníci dokonca tvrdia, že by na nej mali zotrvať i tí skúsenejší a na hornú lavicu si môžu sadnúť až na pár posledných minút.

5. Ideálne je, ak si môžete v saune ľahnúť alebo sadnúť tak, aby ste mali nohy v takej výške, v akej sedíte. Ak máte nohy nižšie, môže dôjsť k teplotnému rozdielu medzi hlavou a chodidlami, a tým sa termoregulačný mechanizmus organizmu preťažuje, čo sa prejavuje závratmi alebo bolesťou hlavy.

6. Ak máte pocit, že je vzduch príliš suchý, polejte horúce kamene vodou. Nerobte to však príliš často. Týmto úkonom sa totiž vlhkosť vzduchu zvyšuje, čím sa znižuje účinnosť potenia. Pocitovo sa vám síce zdá, že stúpla teplota vzduchu, ale v skutočnosti ide iba o zmenu vlhkosti. Človek sa vzápätí menej potí a rýchlejšie sa unaví.

7. Niektorí pôžitkári si do vody, ktorou polievajú horúce kamene, dávajú aj pár kvapiek éterického oleja. Dbajte však na to, aby išlo o čisto prírodný produt, nie o syntetické náhrady dráždiace sliznicu nosa – môžu spôsobiť nepriaznivú reakciu očí a bolesť hlavy. Do sauny sa najviac hodia levanduľový, citrónový, eukalyptový olej či výťažok z ihličnanov.

8. Po prehriatí organizmu nasleduje jeho schladenie. Môžete si zvoliť vlažnú sprchu, pod ktorou zotrváte dovtedy, kým si telo na chladnejšiu vodu neprivykne a prestane ju vyhodnocovať ako studenú, alebo vyskúšajte ochladzovací bazén. Pred vstupom doň si predsa len dajte najprv sprchu teplou vodou a použite aj mydlo, aby ste zo seba zmyli vypotené nečistoty. Keby ste skočili rovno do bazéna, vzápätí by ste ich darovali ostatným návštevníkom.

9. Do ochladzovacieho bazéna vstupujte veľmi pomaly. V prvej fáze budete cítiť výrazný chlad. Cievne kapiláry v podkoží sú roztiahnuté a nastavené na výraznú cirkuláciu tepla. Pri kontakte so studenou vodou sa okamžite stiahnu a začnú vtláčať krv z podkožia do vnútorných orgánov, čím ich doslova masírujú. V ďalšej frelaxáze pocit chladu prechádza a vo vode sa cítite príjemne, pretože voda okolo sa zohreje. Radšej sa však nehýbte, aby sa teplo nerozplynulo. Keď vám už opäť začne byť chladno, osušte sa, zabaľte do deky a ľahnite si na pár minút do odpočívarne (tepidárium).

10. Oddychovať by ste mali minimálne 10 minút, až kým sa organizmus nevráti do normálu, nepominú všetky sprievodné javy – pocit chladu, závraty, potenie. Potom celý postup zopakujte, počas celého pobytu 2x až 3x. Na návštevu sauny si preto treba vyčleniť dostatok času, minimálne 90 minút.


Dopĺňajte tekutiny počas saunovania

Počas pobytu v saune sa bazálna teplota zvýši o 20 – 40 %, krvné cievy sa rozšíria, prekrvenie sa zrýchli a potné žľazy sa aktivujú. Potením sa telo snaží ochladzovať. Človek počas pobytu v saune stratí až 2 litre vody, preto je nevyhnutné neustále dopĺňanie tekutín. Po každom opustení potnej miestnosti by ste mali vypiť aspoň dva decilitre vody, najlepšie čistej a neperlivej. Požívanie alkoholu sa pred návštevou sauny ani počas pobytu v nej neodporúča. Vysoké teplo znásobuje jeho účinok, čím môže dôjsť k dehydratácii, nevoľnosti, náhlemu návalu únavy a dokonca i k celkovému pocitu slabosti.

Pomáha aj masáž pokožky

V saune nájdete aj vetvičky či kefy. Sú určené na jemnú masáž pokožky alebo na jej drhnutie, čím sa otvárajú kožné póry a rýchlejšie sa vyplavujú nečistoty z kože a podkožia.


Zdroje:

http://abysportnebolel.sk/trening/sauna-ako-relax-a-ozdravujuca-kura/

http://www.zdravasauna.sk/infrasauny/

http://www.rodinka.sk/zdravie/zdravie/sauna-a-prechladnutie-velki-nepriatelia/

http://casprezeny.azet.sk/clanok/86162/desat-pravidiel-pre-pobyt-v-saune

 

X
X