Warning: unlink(/data/8/e/8eb4edf6-f266-4e8d-8a9d-71f3d918fabf/.tmp/GeoLite2-Country.tar-uGuI3r.tmp): No such file or directory in /data/8/e/8eb4edf6-f266-4e8d-8a9d-71f3d918fabf/unbroken.sk/web/wp-admin/includes/file.php on line 1182
10 dôvodov, prečo nechudnete a ako ich napraviť (1.čas) – CrossGym Unbroken
Skip links

10 dôvodov, prečo nechudnete a ako ich napraviť (1.čas)

Pravidelne chodíš na tréning niekoľkokrát do týždňa, no číslo na váhe zostáva dlhodobo rovnaké alebo aj vyššie? Existuje na to niekoľko dôvodov, prečo je tomu tak. Niektoré sú vám určite známe, iné možno nie. Každopádne stojí za to, aby sme si tie hlavné prekážky v chudnutí spomenuli  a pokúsili sa ich napraviť.

  1. NEDOSTATOK SPÁNKU

Nedostatok spánku má vedecky dokázanú súvislosť s naberaním na váhe. V jednej štúdií z roku 2006 zistili, že ženy ktoré spali 5 hodín boli náchylnejšie na priberanie ako tie ženy, ktoré spali 7 hodín.

  • málo spánku spôsobuje väčší hlad, aj keď nie sme skutočne hladní,
  • nedostatok spánku môže ovplyvňovať vyplavovanie hormónu kortizolu, ktorý reguluje náš apetít,
  • keď sme unavení, môžeme vynechať tréning alebo jednoducho sa menej hýbať=páliť menej kalórii.

Kvalitný spánok je nevyhnutný pre chudnutie, nie iba preto že ovplyvňuje náš fyzický výkon počas dňa, ale je dôležitý aj pre náš mentálny stav.  Nedostatok spánku nás robí podráždenými, zmätenými a môže prispieť k vzniku depresie.

Záver: choď spať a vstávaj v rovnakú dobu, pred spánkom sa vyhni stimulantom ako je kofeín a namiesto mobilu, či televízie si hodinu pred spaním prečítaj radšej knihu.

2. PRIVEĽA STRESU

Stres a priberanie alebo chudnutie, idú ruka v ruke. Neustály stres môže prispievať k viacerým zdravotným problémom ako napríklad:

  • zdvíhanie kortizolu: tak ako nedostatok spánku, aj príliš veľa stresu zvyšuje produkciu kortizolu. Ten nám okrem zvýšenej chuti do jedla prispieva aj k neželanej “pneumatiky” okolo pása.
  • chute na nezdravé potraviny: keď sme vystresovaný alebo nešťastný, veľa z nás siahne po jedle, ktoré nás mentálne upokojí. Zvyčajne to však nie je šalát ani jablko, ale potraviny s vysokým obsahom jednoduchého cukru a tuku.

Snažme sa aspoň na krátko po čas dňa spomaliť, znížiť svoje tempo, stíšiť sa a ukludniť, alebo skúsiť na chvíľu meditovať. Chronický stres však nemusí byť ľahko vyriešený  bez pomoci druhých. Ak cítime, že sme pod veľkým tlakom a nevieme si sami pomôcť, nie je hanba požiadať o pomoc druhých.

3. VEĽA KALÓRIÍ

Jedným z najdôležitejších faktorov pri chudnutí je koľko kalórií zjete verzus koľko ich spálite. Možno sa to zdá samozrejmé, ale pokiaľ si nezapisujete a nepočítate svoj denný kalorický príjem, môžete jesť viac ako si myslíte. Viaceré štúdie potvrdili, že väčšina z nás podhodnotí koľko zjeme, hlavne keď jeme niekde vonku v reštaurácií alebo fast foode.

Ako odhadnúť svoj kalorický príjem

Vypočítajte si koľko kalórií by ste mali denne jesť napríklad pomocou tejto kalkulačky:

Zapisujte si aspoň pár dní všetko, čo zjete pomocou nejakej aplikácie, napr. MyFitnessPal alebo KalorickeTabulky.sk

Váženie a zapisovanie kalórií je samozrejme najskôr pracné, ale už v priebehu pár dní získate prehľad o tom, koľko jete a možno zistíte, že ste doteraz jedli jednoducho viac, ako ste potrebovali.

4. VEKOM SPOMALENÝ METABOLIZMUS

Metabolizmus môže spomaliť z rôznych príčin – napríklad vekom, najmä keď nemáme dostatok svalovej hmoty, ktorá páli viac kalórii ako tuk. Niektorí odhady ukazujú, že svalová hmota klesá každým rokom až o 4 percentá od rokov 25 do 50.

Ak stále prijímaš rovnaké množstvo kalórií aj keď sa tvoj metabolizmus časom spomalil, tvoja váha bude časom narastať. Vtedy je najlepšie začať cvičiť a posilňovať s váhami, aby sa znovu budovala svalová hmota.

5. MÁLO POHYBU

Cvičenie je, samozrejme, dôležitý element pri chudnutí, ale niekedy majú ľudia o tréningu mylnú predstavu. Najmä ženy sa často boja silovému tréningu s vyššími váhami. Silový tréning im však zabezpečí peknú a vyformovanú postavu na rozdiel iba od robenia “kardia”.

Pre chudnutie je najefektívnejší intervalový tréning (rôzne šprinty, HIIT, Tabata,..) v kombinácií so silovým tréningom, ale aj nízkotepovým kardiom.

Ak strávite viac ako 8 hodín denne sedením (za počítačom, TV, v aute,..), môže to byť jeden z hlavných dôvodov, prečo sa vám nedarí schudnúť. Pokiaľ máme sedavé zamestnanie, treba sa hýbať čo najviac počas dňa: vstať od počítača každú pol hodinu, prejsť sa po schodoch, dať si sériu kľukov, drepov , ponaťahovať sa,… Dobrým pomocníkom je aj krokomer, chodenie po schodoch namiesto výťahu, na bicykli do práce, atď…

….pokračovanie bude v ďalšom článku.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/not-losing-weight-heres-why-1231606

 

X
X