Skip links

10 dôvodov, prečo vyskúšať CrossFit

  1. Naučíš sa správne cvičiť. Vyhýbal si sa doteraz činkám a celému silovému tréningu, lebo si nevedel ako na to? Ak si sa obával, že sa zraníš alebo si si nebol nikdy istý, čo máš s tým „železom“ vo fitku presne robiť, CrossFit telocvičňa je skvelým štartom. Väčšina gymov požaduje od nových členov absolvovanie základného kurzu (prihlásiť na KURZ môžeš aj u nás), kde vám tréneri vysvetlia, čo sa robí s jednotlivým náradím, prejdete si správnu formu cvikov a oboznámite sa s novou CrossFit terminológiou. Crossfit-Nickelcity-Stefan-Ludwig-Photography-Buffalo-NY-16-x
  2. Nuda? Nehrozí! CrossFit je vytvorený tak, aby boli vykonávané pohyby neustále obmieňané, cvičené vo vysokej intenzite. To znamená, že počas jedného WOD (Workout Of Day – tréningu dňa) môžeš behať, veslovať alebo švihať kettlebellom a pracovať na gymnastických pohyboch ako sú kľuky na kruhoch alebo stojky. Tréneri používajú stopky počas celej hodiny a udržujú cvičencov neustále v pohybe.
  3. Merateľné výsledky (to ale nemá nič spoločné s váhou). Celý CrossFit je o meraní, ale iba zriedka budeš počuť niekoho rozprávať o svojich kilách (pokiaľ nerozpráva o tom, koľko práve zdvihol). Väčšina CrossFiterov si značí ich osobné rekordy pre jednotlivé workouty alebo zdvihnuté váhy do zošita alebo aplikácie, pomocou ktorej ľahko uvidíte zlepšenia v sile a výdrži po určitom čase.
  4. Naviac budeš vyzerať mega dobre! Konštantne obmieňané pohyby taktiež znamenajú, že každá časť tvojho tela sa precvičí, so špecifickým dôrazom na zadok a stehná. Veľa drepov, s vlastnou váhou alebo činkou, znamenajú aj luxusný zadok. A zvýšená svalová hmota na tvojom tele je istou cestou ako zvýšiť tvoj metabolizmus.
  5. Všetko môže byť upravené podľa tvojich možností a schopností.  Keď sa pozrieš na typickú hodinu CrossFitu v hociakom boxe, uvidíš tam ľudí rôznych vekových skupín, s rôznymi stupňami skúseností a fyzických  zdatností. Napriek tomu aj tak každý maká rovnako intenzívne, lebo váhy na činke alebo jednotlivé cviky sú každému jednotlivo upravené tak, aby ich zvládol technicky správne. Napríklad: nový člen nevie ešte príťahy na hrazde, tak tréner namiesto toho zvolí príťahy na kruhoch, prípadne na gumovom expandri. Niet sa čoho obávať 🙂 
  6. Noví kamoši z gymu. Kritici volajú CrossFit kultom, ale ktokoľvek, kto ho trénuje vám povie, že to nie je kult, ale komunita. Najlepšie CF telocvične neustále vytvárajú vnútri svojich gymov priateľskú atmosféru, tímovú prácu a udržujú kamarátske väzby cez rôzne spoločné akcie. Nie je nič nezvyčajné pre pokročilých cvičencov, že pomáhajú tým novým a povzbudzujú ich, aby dokončili WOD. Členovia, ktorí začali s CrossFitom v približne rovnakom čase, často spája špeciálne puto ako sa zlepšujú a športovo rastú. cropped-11539574_1592279327700770_3952420627929627416_n.jpg
  7. Efektívnosť. Možno to poznáš: keď máš problém s časom, zameriaš sa buď na silovú časť a dáš si pár bicepsových zdvihov, alebo si dáš 45 minútové  kardio na bežiacom páse. Ak máš iba jednu hodinu na celý tréning, CrossFit je najlepšia voľba. Väčšina workoutov obsahuje mix kardia a silového tréningu. Budeš prekvapený ako rýchlo sa ti môže zvýšiť tep iba 10 minútovou zmesou angličákov, kľukov a drepov s vlastnou váhou.crossfit_benchmark_workout_filthy_fifty
  8. Možnosť napraviť zameškané hodiny telocviku na škole. Spomínaš si na známkované hodiny telocviku na základnej škole, ktorým si sa radšej vyhýbal? Bol vtedy šplh na lane tvojou nočnou morou? CrossFit ti dáva šancu čeliť všetkým pohybom, ktoré ti robili problém od základnej školy až po strednú, všetko za pomoci a podpory trénerov a bez posmeškov od spolužiakov. Dobrý tréner ti ukáže ako sa prepracovať k náročnejším pohybom ako sú zhyby, stojky a šplh na lane, pomocou posilňovacích cvičení a ich postupnosťou.
  9. Je to ako osobný tréning, ale výhodnejšie. Áno, Crossfit je určitá finančná investícia. Ale! Je viac dostupný ako osobný tréner vo fitku a stále môžeš mať rovnaké výhody. CrossFitový tréneri sa usilujú spoznať každého ich člena, aby mu mohli pomôcť s jeho / jej osobnými cieľmi. Taktiež na každej hodine budeš od trénera dostávať pokyny na formu a techniku cvičenia. 
  10. CrossFit je funkčný. Po pár mesiacoch pravidelného tréningu ti prídu bežné činnosti ako je nosenie nákupu alebo práca na záhrade oveľa ľahšie. Je to kvôli zameraniu CrossFitu na funkčné pohyby: nosenie rôznych objektov, šprinty na krátke vzdialenosti, dvíhanie ťažkých vecí zo zeme, atď,… CrossFitový tréning je tak vo viacerých aspektoch tréningom pre každodenný život!

Preložené z: http://www.oxygenmag.com/article/10-reasons-woman-crossfit-10094

X
X