Najčastejšie otázky o CrossFite
- Prečo by som mal vyskúšať práve CrossFit?
Pravidelným tréningom Crossfitu sa dostaneš do najlepšej životnej formy! Niektorí chcete „iba“ byť silnejší alebo zhodiť pár kíl naviac. So všetkým týmto Vám vieme pomôcť!
- Kde sa nachádza CrossGym Unbroken?
Nájdete nás v areáli sTC Púchov, na Svätoplukovej ulici.
- Kto môže prísť na Vaše tréningy? Musím mať už kondičku, aby som sa mohol pridať?
To je najčastejší mýtus o CrossFite. Na jednom tréningu u nás uvidíte spoločne trénovať pokročilých i úplných začiatočníkov s tým, že každému z nich vieme tréning upraviť na mieru tak, aby ho zvládol a súčasne zo seba vydal maximum. Prispôsobíme tréning vášmu aktuálnemu stavu kondičky – napríklad znížením váhy na činke, počtom opakovaní alebo vám nájdeme náhradu cviku, ktorý ešte nezvládate. Pokiaľ dokáže chodiť a hýbať sa, ste pripravení prísť na svoj prvý tréning!
- Nemôžem cvičiť CrossFit aj v klasickom fitku?
Môžete, ale telocvične, ktoré sú zamerané výlučne na CrossFit sú úplne iné, s inou atmosférou a kultúrou ako klasické fitká. Vo väčšine posilňovní ľudia cvičia sami, zahĺbení do seba so so sluchátkami na ušiach, pozerajúc televízor alebo sa obzerajú v zrkladlách. V našom gyme nenájdete žiadne zrkadlá, ani televízor. Ľudia sa tu navzájom poznajú, rozprávajú sa pred i po tréningu, počas neho sa povzbudzujú, zabávajú sa a najmä si nachádzajú nových priateľov. 🙂
- Ako vyzerá bežný tréning vo Vašom gyme?
Pred začiatkom tréningu prídu ľudia väčšinou o pár minút skôr. Na začiatku tréningu tréner vysvetlí rozcvičku – zahriatie, ktoré pozostáva väčšinou z ľahkého behu, veslovania alebo švihadla. Následne tréner vysvetlí workout, ktorý môže obsahovať silovú časť, prípadne skúšanie techniky, nejakého gymnastického nácviku. Nasleduje WOD (workout of day – tréning dňa), ktorý všetci začnú robiť na 3,2,1..GO! a po dokončení si zapíšme každého výsledok – či už čas, počet opakovaní alebo kôl. Všetci robia ten istý tréning, ale každému ho prispôsobíme podľa možností. Nakoniec si občas dávame cviky na CORE – stred tela, prípadne iný cool down a strečing. Niektorí zostávajú v gyme aj po skončení tréningu, skúšajú si rôzne cviky, alebo sa len rozprávajú s kamarátmi, lebo sa v gyme cítia ako doma! 🙂
- Pristupujete ku všetkým členom rovnako? Ja som napríklad mamička po materskej a na tréningu vidím cvičiť svalnatých chalanov, ktorí zvládnu viac ako ja…
Samozrejme, že nie. Každý tréning vieme upraviť podľa možností a schopností jedinca. Všetci však budete trénovať naplno a intenzívne!
- Som žena, chcem začať trénovať, ale bojím sa, že mi narastú svaly a budem vyzerať ako kulturistka. Je to pravda?
Toho sa naozaj netreba obávať. Také ľahké a jednoduché to zase nie je 🙂 Ženy, ktoré majú nadpriemerne veľké svaly a videli ste ich možno iba v časopise, trénujú výlučne za účelom hypertrofie (rastu svalov) a berú k tomu naviac množstvo suplementov (podporných látok). Čo sa skutočne stane, keď začnete trénovať bude to, že vaše telo bude vyzerať lepšie a pevnejšie a objavíte na sebe (primerane veľké) svaly, o ktorých ste doteraz nevedeli. Čo je však dôležitejšie – okrem svalov získate aj silu zdvihnúť ťažšie veci zo zeme, dať ich nad hlavu a dokážete bez mužskej pomoci otvoriť zaváraninový pohár 🙂
- Prečo by som mal/a zaplatiť za Vašu permanentku viac ako stojí moja permanentka do klasického fitka?
Všetky tréningy v CrossGym Unbroken sú dopredu pripravené trénerom tak, aby ste sa neustále zlepšovali a tento pokrok na sebe uvidíte aj sami. Našou prioritou sú vaše výsledky a ciele, kvôli ktorým chodíte trénovať. Druhá, nemenej podstatná vec, na ktorej si dávame záležať, je technika cvikov. Narozdiel od klasického fitka, kde ľudia často nevedia cvičiť technicky správne a skôr si škodia ako pomáhajú.
- Kto sú tréneri v CrossGym Unbroken?
Trénermi sú Milan Mičuda a Mária Luliaková. Viac sa o nich dozviete na tomto odkaze.
- Ako vyzerá telocvičňa? Prečo v nej nie sú žiadne stroje ani zrkadlá ako vo fitku?
Naša telocvičňa, alebo po našom „gym“, je ako jedno veľké ihrisko pre dospelých 🙂 Máme tu dve hrazdové konštrukcie, gymnastické kruhy, činky, závažia, stojany, množstvo kettlebellov, veslárske trenažéry a veľa iných zaujímavých „hračiek“. Nenájdete tu však žiadne zrkadlá a posilňovacie stroje ako v bežnom fitku. Strojmi sú vaše telá, ktoré dokážu viac než si viete predstaviť a zrkadlami sme my tréneri, ktorí vám neustále kontrolujú správnu techniku cvičenia.
- Čo je WOD a metcon?
Skratka WOD je odvodená od Workout Of Day, čo znamená tréning dňa. Ten je na každý deň iný a rôznorodý. Niekedy sa nazýva aj metcon (metabolic conditioning) a je to v podstate tréning vykonávaný vo vysokej intenzite a je naň potrebné množstvo energie z rôznych energetických systémov (ATP-CP systém, laktátový systém, oxidatívny systém). Niektoré tréningy sú viac zamerané na silu alebo silovú vytrvalosť, zatiaľ čo iné preveria vašu aerobnú kapacitu.
- Prečo robíte namiesto striktných zhybov tie so švihom? To predsa nie sú zhyby!
V CrossFite sa zameriavame na udržanie intenzity v metconoch, aby sme si zlepšili pracovnú kapacitu. Keď robíme zhyby so švihom, alebo tzv. kipping pullups, narozdiel od stritných, pre vás poctivých, zhybov ich v tréningu spravíme oveľa viac a v kratšom čase. Tým sa zvýši aj váš výkon. Avšak pozor! Striktné zhyby sú pravidelnou súčasťou nášho programu, ale zvyčajne nie v metcone, ale silovej časti tréningu.
- Počul som, že CrossFit je nebezpečný šport a ľahko sa pri ňom môžem zraniť. Je to pravda?
CrossFit si ,bohužiaľ, získal nálepku nebezpečného športu vďaka niektorým „trénerom“, ktorých hlavnou úlohou na tréningu bolo a je ľudí doslova zničiť na úkor ich zdravia. V tomto prípade ide správna technika bokom a ľudia bez toho, aby mali zvládnuté základy jednoduchých cvikov, si začnú hneď nakladať váhy na činku a zdvíhajú ju s ohnutým chrbtom. V tomto prípade je menej niekedy viac a my sa tiež držíme tohto hesla. Preto je u nás vždy dôležitejšia kvalita nad kvantitou!
- Keď začnem cvičiť, môžem jesť hocičo a koľko chcem?
Ťažko povedať. To záleží od toho, aké máte ciele. Pokiaľ chcete schudnúť, prípadne iba trochu vyformovať svoje telo, určite záleží na tom, čo jete. Tréneri vám v tomto radi poradia. Aj pokiaľ máte primeranú váhu a nemáte za cieľ „vyrysovať“, výživná strava sa podieľa na vašom výkone v telocvični. Ak väčšinu času jete „junk food“, budete sa cítiť unavení, bez energie a váš výkon tiež nebude stáť za veľa!
- Budem mať kocky na bruchu, ak si po tréningu dám ešte „brušáky“ naviac?
Dôvod, prečo sa u nás nezameriavame čisto na „brucho“, je jednoduchý. Väčšina cvikov a pohybov, ktoré trénujeme si vyžadujú stabilizáciu a spevnenie stredu tela. Sú to napríklad mŕtve ťahy, zhyby, drepy, atď. Možno si to neuvedomujete, ale pri vykonávaní týchto pohybov sa vo veľkej miere aktívne zápaja stred tela a posilníte ho viac ako izolovanými skracovačkami. Avšak sed-ľahy, plank alebo L-sit výdrže na hrazde trénujeme taktiež ako cool down fázu tréningu, niekedy aj v metcone.
- Čo je On Ramp?
On Ramp je 4 hodinový kurz pre všetkých, ktorí majú záujem začať u nás trénovať. Viac informácií nájdete tu.
- Čo je CrossFit?
Crossfit je silovo-kondičný program, v ktorom sa kombinujú prvky gymnastiky, vzpierania a kardio cvičení. Vykonávajú sa v ňom rôznorodé funkčné pohyby, ktoré sú cvičené vo vysokej intenzite.
- Je CrossFit vhodný šport aj pre mňa?
CrossFit je vhodný šport pre všetkých – pre podnikateľa, študentov, mamičky, seniorov ale aj špičkových športovcov… Nezáleží na tom, aká je vaša fyzická kondícia. V CrossGym Unbroken neustále pracujeme na zvyšovaní vašej kardiovaskulárnej kapacity, výdrže, odolnosti, sile, flexibilite, výbušnosti, rýchlosti, koordinácie, presnosti, rovnováha a obratnosti.
19. Kedysi som sa aktívne venoval športu / mám super formu / cvičím už dlho vo fitku … môžem preskočiť 4 hodinový kurz On ramp?
Všetci naši noví členovia, či už sa jedná o aktívnych športovcov, alebo mamičky po materskej, u nás musia absolvovať 4 hodinový kurz ON RAMP, na ktorom ich naučíme potrebné základy. Je to niečo také ako základná škola CrossFitu. Samozrejme, že počas týchto 4 hodín z nikoho nespravíme elitného crossfitera, ale je pre nás dôležité, aby ste ovládali základné cviky.