Skip links

3 tréningové prístupy, ktoré vás zničia

3 tréningové prístupy, ktoré vás zničia

Ako tréner, mojou prácou je pomáhať ľuďom. Či už je to pomoc cez internet alebo cez článok, vždy sa snažím pomôcť najlepšie, ako viem. Táto práca nie je len o osobných rekordoch a slávnych momentoch. Niekedy je o zastavovaní ľudí pred tým, aby stlačili svoj vlastný sebadeštrukčný gombík.

Tak alebo onak, budete mi musieť pomôcť, aby som vám pomohol. Tu sú tri tréningové prístupy, od ktorých som mnoho ľudí zachránil, zatiaľ čo iní sa rozhodli pokračovať a trpieť ničivé následky. Prečítajte si ich pozorne a uistite sa, že sa z týchto prístupov k tréningu poučíte.

 

Prístup Go Hard or Go Home

Poviem vám to na rovinu – ísť naplno vo všetkom, čo robíte, je recept na katastrofu. Skôr či neskôr, ale garantujem vám, že narazíte a budete trpieť.

Ako príklad is vezmime závodníka na aute. Každý z nich chce vyhrať závod. Ale idú na plný plyn s pedálom na podlahe po celom okruhu trate? Samozrejme, že nie. Zrýchľujú a brzdia podľa potreby. Vyberajú si svoje stopy s rozumom. Dávajú pozor na svoje autá a snažia sa jazdiť na hranici možností, ale nikdy nie za hranicu. Do pekla, oni dokonca počas závodu majú aj zástavky v boxoch na výmenu opotrebovaných dielov.

Pre závodníka na trati, systém spätnej väzby je okamžitý. Jedna malá chybička a vyletia z trate. Ale oni sú experti a vedia, čo si môžu dovoliť a čo dokážu ich autá na hranici možností, bez toho aby túto hranicu prekročili. Náš systém spätnej väzby nie je taký rýchly. Takže, musíme byť ešte pozornejší a uvedomovať si dôsledky našich činov.

Pozrite sa na najlepších atlétov ako trénujú a ako odpočívajú a uvidíte v nich vzor. Starostlivo zvažujú svoj prístup ku všetkému čo robia. Málokedy drú tak, aby si zadreli svoje motory, spálili gumy, vyčerpali všetok benzín, pretože vedia, že to povedie len k tomu, že ich niekto predbehne. Udržujú sa pripravený, kolo za kolom, a čakajú na ten správny moment, kedy preradia na vyššiu rýchlosť.

Poučenie: Nechoďte každý deň za slávou. Vyberte si správny prístup k tréningu, ktorý je vytvorený tak, aby vás udržal v hre.

 

shutterstock69013339

Som príliš dobrý, aby som začal znova a venoval sa základným cvikom.

Tento prístup k tréningu vidím často ak dám cvičencovi radu, ktorá pre neho znamená, že sa má vrátiť o krok alebo dva späť. Mojou radou myslím napríklad, že si má dať dole nejaké závažia z činky, aby zachoval správne vykonanie pohybu pri cviku, alebo vykonanie nejakého nácviku predtým ako sa pustí znova do cvičenia. Atléti s týmto prístupom majú rôzne reakcie na tieto rady, od mávnutia až po poďakovanie s úplnou ignoráciou toho, čo som práve povedal, či odmietnutie toho, že by to bolo vôbec potrebné.

Byť vytrvalým a otravným trénerom, to ma neodradí a začnem zvyčajne diskutovať o podobnej téme ako práve čítate. Ak nemáte správny pohyb, spravím všetko, čo je treba k tomu, aby ste sa hýbali lepšie. V niektorých prípadoch to bude možno znamenať pád pre vaše ego do miest, v ktorých sa necíti veľmi pohodlne. Postoj “Som príliš dobrý vrátiť sa k základom” môže spôsobiť to, že budete počas tréningu vykonávať úplne zlý pohyb – ak budete mať šťastie. Pretože, ak budete pokračovať, tak si časom tento zlý pohyb zafixujete a potom už budete cvičiť len zle. V lepšom prípade to vedie k tomu, že nesprávne cvičíte a nevyužitie plný potenciál cviku, v horšom to vedie ku zraneniu.

Ponaučenie: Je čas dospieť a spraviť to, čo je potrebné pre zmenu k lepšiemu pohybu, ktorý vás posunie vpred, aj keď sa to niekedy môže zdať ako krok späť.

shutterstock121679206

 

 

Ja mám svoj vlastný prístup a idem podľa seba

Ak veríte svojmu trénerovi (a to by ste mali, keďže platíte svoje ťažko zarobené peniaze za to, aby vás mohol trénovať) tak potom mu verte. Dôverujte svojmu trénerovi. Dôverujte programu. Ak ho, ju, to alebo čokoľvek nemáte radi, choďte inam.

V opačnom prípade, robte to, čo vám vraví a je dané. Spôsobom akým chce, aby to bolo vykonané. Bez skracovania, pozmeňovania detailov, ak to nie je nutné. A oznámte trénerovi, keď je pre vás nutné sa odchýliť od programu.

Pamätáte sa, keď ste prvý krát začali trénovať ? Bolo vám niečo povedané a vy ste to vykonali, pretože ste vedeli, že vám to pomôže a zlepší vás to. Prijmite túto myšlienku. To znamená, buďte otvorení, vnímaví a pýtajte sa. Buďte otvorení trénerovi. Buďte vnímaví voči spätnej väzbe. Vezmite si všetko čo ste počuli k srdcu a pracujte na tom najlepšie ako viete. Pýtajte sa, ak si nie ste s niečím istí.

V programe môžu byť niektoré veci, ktoré sa vám nezdajú, s ktorými si nie ste istí, či pre vás fungujú. Porozprávajte sa o tom s vašim trénerom a nezabúdajte, že aj tréner môže spraviť chybu, tak mu to nevyčítajte, lebo ani vy nie ste bezchybný a spravte to tak či tak. Dokonca aj na tej najvyššej úrovni, byť ešte silnejší je do určitej miery len hra pokusov a omylov.

Nie každý program sedí perfektne všetkým na prvýkrát. Ale treba zistiť, čo vám funguje, čo potrebujete a ako to máte vykonať. A ešte niečo, poznáte tú vec, ktorú tak veľmi neradi robíte? Tá pre ktorú máte všetky možné výhovorky a dúfate, že si to váš tréner nevšimne ? Dovolím si tvrdiť, že je to práve to čo potrebujete najviac.

Ponaučenie: Ak ste našli to správne miesto na tréning, tak verte vášmu trénerovi a verte, že váš tréner chce pre vás len to najlepšie a snaží sa, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky a boli čo najlepší a snaží sa robiť pre vás to najlepšie – či už programovaním, trénovaním, radením, analýzou alebo kombináciou všetkého.

shutterstock124103674

 

 

Moja požiadavka pre vás ako atlétov alebo trénerov

Mnohokrát vidím tieto prístupy skombinované dohromady v jednu katastrofálnu cestu k sebazničeniu. Atléti, ktorí si myslia, že sú lepší ako rady, ktoré dostanú, ktorí chcú ísť svojim vlastným spôsobom, ktorý ich vedie do záhuby.

Atléti. Stavím sa, že poznáte aspoň jedného takéhoto človeka. A tréneri, pravdepodobne poznajú aspoň pol tucta takých. Pomôžte týmto ľuďom a zdieľajte tento článok niekde, kde ho uvidia. Ak to čítate a myslíte si, “Toto nieje o mne,” tak spravte krok späť a otestujte sa. Alebo to spravte po svojom.

Zdroj: http://breakingmuscle.com/strength-conditioning/3-training-approaches-that-will-destroy-you

Leave a comment

X
X