Skip links

Čo je Boot Camp tréning?

Boot camp je skupinový tréning, na ktorom sa cvičí v menšej skupine ľudí vždy pod vedením skúseného trénera. Je teda vhodný pre tých, ktorým prekážajú masové formy cvičenia alebo aj pre tých, ktorí prídu sami do fitness centra a nevedia ako správne cvičiť.

“Tréninig je vhodný pre všetkých, čo si radi zamakajú, neboja sa potu a chcú prekonávať sami seba.”

Každý tréning Boot campu sa začína rozohriatím (behom, švihadlo,..), za ktorým nasleduje rýchla rozcvička celého tela a krátke zahrievacie intervaly, aby sa telo pripravilo na záťaž. Po menšej pauze nasleduje hlavná časť tréningu. Tá môže byť formou HIIT (high intensity interval training) intervalov, alebo formou kruhového tréningu, tabaty, či formou predpísaného množstva opakovaní a sérií, ktoré sa cvičia s menšími prestávkami medzi sériami. Všetky cviky sú najskôr vysvetlené a ukázané trénerom, ktorý aj počas tréningu na vás dohliada, či ich vykonávate správne.

Aký je rozdiel medzi Boot campom a CrossFitom?

Spoločným znakom oboch tréningov je vysoká intenzita cvičenia, avšak pri Boot Campe sa nevyužívajú technicky náročné cviky s činkou (trh, nadhod), preto je vhodný aj pre ľudí, ktorí neprešli našim vstupným kurzom CrossFitu. Taktiež v Boot camp tréningu nenájdete typicky silovú časť (napr. sériu zadných drepov s činkou), ale skôr sa zameriava na intervalový tréning s menšími váhami a vysokým počtom opakovaní. Je vhodný teda pre tých, ktorí sa chcú poriadne zapotiť a zadýchať, ale aj zabaviť sa 🙂

Na záver tréningu môžeme pridať ešte špeciálny blok venovaný napríklad na precvičenie stredu tela (core). Potom už len strečing a hotovo! Za hodinu si dobre zamakáte a môžete ísť vysmiati domov 🙂

Pre koho je vhodný Boot Camp?

Tréning je vhodný pre všetkých, čo si radi zamakajú, neboja sa potu a chcú prekonávať sami seba. Nemusíte byť pritom vôbec vo forme vrcholového športovca! Intenzita tréningu je totiž relatívna a u každého sa líši. Niekomu dá zabrať, keď spraví 10 drepov s vlastnou váhou za určitý čas, iný môže stihnúť aj 30 opakovaní. Každý si ide svoje vlastné tempo, ktoré je mimo jeho komfortnej zóny. A tam sa práve dejú zázraky!

No existujú aj výnimky, kedy pre vás tento typ tréningu nemusí byť úplne vhodný:

Ak máte náchylné zdravie a existuje pravdepodobnosť, že vám môže zrýchlená tepová frekvencia uškodiť, poraďte sa najprv so svojím lekárom.
Ak sa napríklad zotavujete zo zranenia, mali by ste vášmu telu dopriať spočiatku menej intenzívnu formu kardia a na intenzívnejší tréning prejsť až postupne. Odporúčame sa prihlásiť na vstupný kurz CrossFitu, ktoré otvárame pravidelne a na ktorom sa postupne zoznámite aj s cvikmi a intenzitou tréningu.

Prvky a výhody Boot campu

Cviky a náradie

Hlavným nástrojom na cvičenie počas Boot campu bude predovšetkým vaša vlastná váha, ktorá dá zabrať aj tým zdatnejším. Budeme však využívať aj náradie ako je TRX, bedne na výskoky, gymnastické kruhy, hrazdu, medicinbally, ale aj menej typické náradie ako je napríklad landmine či lodné lano. Počas jedného tréningu tak zapojíte veľké svalové skupiny a precvičíte celé telo.

Intenzita

Toto je pravdepodobne ten najväčší rozdiel medzi “bodybuilding tréningom vo fitku a Boot campom. Môžu za to hlavne časové intervaly, ktoré vám jednoducho nedovolia odpočívať, kedy sa vám zachce, ale musíte makať dovtedy, kým na stopkách “nepípne” pauza. Práve to robí tréning veľmi intenzívnym a niekedy za 20 minút takéhoto cvičenia spravíte oveľa viac svalovej práce ako za 2 hodiny strávených vo fitku.

Spálené kalórie

S intenzitou súvisia aj spálené kalórie. Matematika je totiž jednoduchá. Väčšia intenzita tréningu = viac spálených kalórií = väčší energetický výdaj = rýchlejšie chudnutie z tuku. Ale pozor, na samotnom tréningu sa tuk ešte nespaľuje. Počas tréningu vaše telo využíva ako zdroj paliva hlavne svalový glykogén, ale tuky sa vám budú spaľovať niekoľko hodín po tom. Tréning takéhoto typu vám totiž zvýši váš celkový metabolizmus a naštartuje ho. Intervalový tréning zvyšuje termogénny efekt v tele, čo predlžuje čas, kedy vaše telo spaľuje kalórie.

Dostane vás do formy!

Mnohé štúdie potvrdili, že intervalový tréning môže zlepšiť celkový fyzický výkon, pretože tento typ tréningu stimuluje ako aeróbny, tak i anaeróbny systém. Naopak, ľahšie a stabilnejšie tréningy posilňujú len aeróbny systém. Znamená to, že si vybudujete vytrvalosť a budete zdatnejší v akomkoľvek tréningu.

Tak čo, idete do toho? 🙂 Ak áno, nezabudnite sa prihlásiť na Boot camp na našej stránke www.unbroken.sk/treningy.

(Pre prihlásenie sa/odhlásenie na tréning je nutné si vytvoriť najskôr konto na našej stránke. Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo problémy s prihlásením, napíšte nám na unbrokengym@gmail.com )

Tešíme sa na Vás na Boot Campe!

X
X