Skip links

Mesiac vedomého jedenia

Po niekoľkých stravovacích výzvach, ktoré pravidelne robíme verím, že väčšina z vás vie, čo máte jesť, čo je zdravé a čo naopak vám škodí. Cieľom tejto výzvy preto nebude naučiť vás ČO a KOĽKO máte jesť ale predovšetkým AKO.

Počas prvého mesiaca v novom roku sa budeme snažiť vypnúť autopilota, čiže prestať jesť tak, že často o tom ani poriadne nevieme, lebo sa niekde ponáhľame alebo naopak sedíme pred televízorom a hádžeme do seba jedlo bez dôkladného prežutia. V takomto stave naše telo nie je schopné poriadne stráviť jedlo a/alebo využiť z neho všetky potrebné živiny, aj keď by to jedlo bolo akokoľvek zdravé. Keď si spravíme na stolovanie a jedenie čas a sústredime sa na to, čo si vlastne dávame do úst, naše telo prepne na režim “Rest and Digest”. V tomto režime sú naše tela oveľa viac pripravené jesť a spracovať to, čo sme zjedli. Dúfam, že aj po skončení tohto mesiaca, budete v tomto dobrom zvyku uvedomovania si jedla pokračovať aj naďalej.

Začiatok: 2. januára 2019

Koniec: 1. februára 2019 

Pravidlá

1.Všetky jedlá sa musia jesť pri stole.Stôl je kus nábytku, ktorý je určený výhradne na stolovanie. Nie sú povolené žiadne pracovné stoly ani stolíky na kávu alebo čaj. 

2. Počas jedenia nemôžeš pozerať na obrazovku  – televízor, tablet, mobil.  Televízor nemôže byť zapnutý ani v pozadí počas toho ako ješ. Čítanie kníh a počúvanie hudby je povolené.

3. Žiaden alkohol počas celého mesiaca. Ani pokiaľ ho budeš piť pri stole bez pozerania obrazovky. 

4.  Za splnenie všetkých 3 vyššie uvedených úloh máš za deň 0 bodov. Každé nesplnenie úlohy je 1 trestný bod. (Napr. ak máš večeru pri stole, ale pozeráš  TV = 1 bod, alebo ak máš večeru na gauči a pri TV = 2 body. Ak si k tomu dáš ešte aj pivo = 3 body )

5. Člen, ktorý bude mať za celý mesiac najnižší počet bodov bude víťaz. Víťaza odmeníme balíčkom plným zdravých dobrôt 🙂 

Najčastejšie otázky

Čo všetko môžem jesť?

Všetko, čo aj doteraz,  s výnimkou alkoholu.  Aj keď táto výzva sa nezakladá na kvantite alebo kvalite jedla, dobre viete, že skutočné potraviny ako je mäso a ryby, zelenina, ovocie, oriešky a semiačka, spolu s pravidelným pitným režimom patria k zdravému životnému štýlu.

Môžem piť kávu?

Áno, všetky nápoje ako je káva, čaj, minerálky, ionťáky, sýtené vody sú povolené. Až na ten alkohol 🙂

Budeme sa vážiť a merať na začiatku a na konci mesiaca?

Nie, lebo zmena telesnej kompozície nie je kritérium, ktoré budeme na konci vyhodnocovať (iba body za nesplnené úlohy), ale samozrejme doma sa môžete odvážiť a odfotiť PRED a PO 🙂

Ako sa môžem zapojiť a aká je cena?

Zapojiť sa môže každý člen CrossGym Unbroken úplne zdarma. Stačí, keď mi na recepcii povieš, že ideš do toho a ja ti dám skórovaciu kartičku na body. Tú si každý musí poctivo a spravodlivo vypĺňať, pokiaľ nesplní nejakú úlohu. Na konci mi odovzdáte kartičky späť a určíme si víťaza, ktorého odmeníme 🙂

 

X
X