Skip links

CrossFit je len šport… je to tak ?

Pamätáte sa na vašu prvú návštevu v Crossfit telocvični? Váš prvý WOD. Ako ste začali trénovať a zlepšovať sa. Ako ste sa stali závislými a cvičenie sa stalo vášňou. A keď sa vaša rodina začala pýtať : “Zasa ideš na CrossFit?” a povedali, že CrossFit nie je dobrý pre vaše zdravie. CrossFit je nebezpečný. Riziko pre zdravie, telo aj myseľ.

Zlepšovanie sa a adrenalínová závislosť

“Push to your limits” a  “Go as hard as you can” sú dve vety, ktoré väčšina ľudí počula od Crossfiterov o Crossfite. Po vašom prvom kroku do telocvične sa tieto vety stávajú skutočnými.

Ľudia vedia čo je to CrossFit ešte predtým ako ho skúsia. Urobili tento prvý rozhodujúci krok a sú pripravení zažiť bolesť, pot a vidieť veci, ktoré nedokážu spraviť. Bez dobrého drepu či kľuku, bez príťahu na hrazde a dvojpreskokov. A teraz nastáva moment, kedy sa musíte rozhodnúť – ako sa rozhodnete pokračovať ďalej je na vás:  môžete rozvíjať vaše schopnosti, učiť sa nové veci, zlepšovať sa, svoju silu alebo to môžete využiť ako jedno-dvojdňový kardio tréning za týždeň. Čo je tiež OK. Je to len otázka o vzťahu, aký si chcete budovať s vašim novým “priateľom”.

crossfit_rope

 

 

Schopnosť spraviť prvý dvojpreskok alebo špičky k hrazde, či iné veci predtým nezvládnuteľné, môžu poslúžiť ako motivácia. Taktiež zvedavosť o tom, ako sa môžete zlepšiť a dokonca ako rýchlo sa to stane. Určite čoskoro budete robiť váš prvý klik v stojke alebo príťah na hrazde, čo bude fungovať ako adrenalín pre vašu myseľ a telo. Boj s vašou myslou prekonať hranice a byť schopný vidieť, že dokážete spraviť hocičo. Ak na tom pracujete.

Tréning  dňa (WOD)

Každý tréning (WOD) je výzvou. Vaše cvičenie pre tento deň. Vaša skúška. Test. A musíte sa cez to dostať, ak ste v telocvični, pretože to bola vaša voľba byť tam.
Ale aké vlastnosti, kvality a schopnosti budete na to potrebovať ? Vytrvalosť, bojovnosť, silu, motiváciu, chcenie, schopnosť vstať a skúsiť to znova. Počkajte, nie je to niečo, čo taktiež potrebujete mať vo vašom každodennom živote?

10420303_652802488136179_4031025588880482480_n

 

Keď stratíte prácu, ste v depresii alebo ak sa vám stane niečo zlé, musíte mať všetko, čo som už spomenul na to, aby ste mohli vstať a pokračovať ďalej. Pretože keď pôjdete ďalej, niekam sa aj dostanete a budete sa z toho tešiť. Všetko, čo sa s vami deje je výzvou, ktorú musíte akceptovať a prejsť ju. Je to váš WOD. Nabudúce uvidíte, že je to oveľa ľahšie, ak budete takto myslieť. Poznáte váš cieľ a približujete sa k nemu, aj keď je to veľmi náročné. Viete, že čas je obmedzený na 8,12, 15 minút, možno 20, ale to skončí hneď, ako sa na hodinkách zjaví 00:00:00. Budete hrdý na seba, aký ste sa stali silný.

Je to pre vás len šport ?

Ľudia, ktorí nešportujú povedia, že CrossFit vás ničí, že je nebezpečný, a že trénujete príliš tvrdo. A budú aj takí, ktorí budú vravieť, že CrossFit je len šport a nie život, tak sa nemôžete až tak sústrediť naň.

Môže vám to ublížiť, ak si myslíte, že je to váš život, ak je to práve teraz najdôležitejšia vec pre vás. Je to len šport? Táto otázka sa dostane do vašej hlavy a budete z nej pobláznený, pretože to vytvára pochybnosti o vašej novej láske, vašom novom “priateľovi”, vašom vzťahu a úlohe CrossFitu vo vašom živote. Možno vaši priatelia a rodina majú pravdu ? To bude ďalšia otázka… Možno to vidia oveľa jasnejšie a snažia sa vás zachrániť od ťažkého rozchodu s vaším novým “priateľom” ?

thruster-insanity1

 

 

Viete čo ? Dajte si pauzu! Kúpte si lístky a choďte niekam, nájdite si čas pre seba a stanovte si priority. Nájdite odpoveď. Ak ju nemôžete nájsť, snažte sa ju pocítiť. Nečítajte o Crossfite, nerozprávajte o ňom. Dajte si pauzu od internetovej komunity a stretnite sa s priateľmi mimo telocvične. Spravte malý krok späť a dajte čas vašim myšlienkam a vesmíru, aby všetko dali na správne miesto.

Bude to bolieť, keď zistíte, že ste stratili vašu pozíciu v CrossFite, že ste spravili krok späť. Ale je to váš dnešný tréning. Potrebujete bojovať s vašimi myšlienkami, potrebujete sa cez to dostať, potrebujete porozumieť vašej vášni ku CrossFitu, ak si chcete udržať tento vzťah.

Budete to chcieť urobiť, pretože je to jediná možnosť ako postúpiť vpred. Možno zmena tréningu alebo dať si pauzu. Alebo krátka prestávka na to, aby ste sa dostali späť a rozvíjali sa ešte viac.

Po tom ako sa nájdete a aj úlohu CrossFitu vo vašom živote, budete môcť povedať, či je to alebo to nie je len šport… Dúfam, že je vašim životným štýlom.

Zdroj- http://www.boxrox.com/scene/2014/05/crossfit-is-only-a-sport-is-it/

Leave a comment

X
X