Skip links

Cvičenie, ktoré sa oplatí robiť v rámci odpočinku.

Cvičenie, ktoré sa oplatí robiť v rámci odpočinku.

turkish-getup

Využite toto jednoduché regeneračné cvičenie medzi tréningovými dňami pre rýchlejšie dosiahnutie vašich cieľov. Náš priemerný klient chce každý tréning objavovať jeho fyzické a psychické hranice. My sa tomu tešíme. Tento štýl myslenia je to, čo vás dostane ku dverám telocvične. Ale ísť naplno je v podstate technika, ktorú treba stále trénovať a zlepšovať. Ak idete naplno vždy, keď prídete do telocvične, v podstate smažíte sami seba. Preto žijeme týmto mottom: “Don’t do the work if you don’t have the balls to rest.” (Netrénujte, ak nemáte dostatočnú guráž odpočívať.)

Odpočinok a regenerácia je miesto, kde sa vaše telo prispôsobuje a neuveriteľne zlepšuje. Dobré regeneračné postupy sú také, ktoré nám dovoľujú makať viac ako naposledy, keď sme trénovali – a taktiež byť lepší – preto to zdôrazňujem rovnako ako čokoľvek iné.

Avšak často zisťujem, že keď ľuďom vravím, aby si odpočinuli a zotavili sa, správajú sa ako keby dostali zadarmo vstupenku na deň, počas ktorého nemusia nič robiť. Ale tak to vôbec nie je.

“Regeneračné dni” by mali byť strávené robením vecí, ktoré vám umožnia makať čo najviac ako je to možné počas ďalších ťažkých tréningových dní. (Náš programing má zvyčajne 3-4 ťažké tréningové dni každý týždeň.)

Správne vykonaný regeneračný deň, zotaví a zocelí vaše telo a pomôže mu zlepšiť sa v kľúčových oblastiach.

Jednou z regeneračných rutín, ktorú považujeme za lepšiu ako iné, a ktorá vás zlepší takmer vo všetkom je: 100x Turkish get up so 6 až 12 kg jednoručkou.

To je všetko.

Je to veľmi efektívne zotavovacie cvičenie, ktoré by malo byť obsiahnuté v každom tréningovom pláne. To znamená, že môžete mať 110 kilového chlapa trénujúceho na to, aby mal viac svalovej hmoty a bude robiť presne to isté – s váhou len o 1-5kg vyššou – ako 60 kilový chlapík ktorý trénuje na ultramaratón.

Prečo len toto jedno cvičenie ?

Turkish Getup (TGU) je veľmi technicky zameraný cvik, pokrýva všetky fyzické atribúty, ktoré sú dôležité v oblasti akéhokoľvek cvičenia. Musíte si dávať pozor – na balans, mobilitu, formu, propriocepciu, koordináciu. Pri vykonávaní tohto cviku, zlepšujete všetky tieto schopnosti.

A to sa prenáša takmer do všetkých ostatných cvičení. Ak ste dobrý v TGU, pravdepodobne to znamená, že budete dobrý v drepe s činkou nad hlavou, tlaku na lavičke, striktnom tlaku a v mnohých iných ďalších cvikoch.

Názorný príklad: Pred pár rokmi som nerobil drep s činkou nad hlavou 6 mesiacov. Strávil som mnoho času robením TGU. Po 6 mesiacoch, som otestoval môj drep s činkou nad hlavou a spravil som si osobný rekord (PR).

Tento cvik taktiež zbavuje zranení vaše ramená. Najdôležitejšou vecou pre budovanie odolných ramien je mať túto oblasť pod tlakom, ktorý musí stabilizovať rameno pri viacerých uhloch. TGU to presne robí. Máte len jedny ramená, preto sa o ne starajte.

Taktiež trénujete svoju myseľ. Spraviť 100 opakovaní za sebou tohto dlhého a komplikovaného cvičenia vybuduje vašu mentálnu odolnosť a naučí váš mozog ako efektívne presúvať vaše telo.

A samozrejme, cvičenie buduje silu v oblastiach najviac pre ľudí potrebných – najmä stred tela – a ešte pri tom aj spaľujete nejaké kalórie.

Počas vašich regeneračných dní, až do 3 dní v týždni, zoberte 6 až 12 kilovú jednoručku a spravte 100 opakovaní. Spravte jedno na pravú stranu. To je jedno opakovanie. Spravte druhé opakovanie na ľavú stranu. To je ďalšie opakovanie. Striedajte tam a späť medzi jednotlivými stranami, až kým nie ste na konci, 50 opakovaní na každú stranu, celkom 100 opakovaní dohromady. Vykonajte každé opakovanie perfektne. Odpočívajte podľa potreby – celý tréning by vám mal zabrať okolo 30 minút. Tento tréning môžete urobiť ako v telocvični, tak aj doma.

Zdroj: http://www.menshealth.com/fitness/day-exercise

Leave a comment

X
X