Skip links

HLBOKÝ drep a dinosaurus – sú obaja vyhynutí?

Vojdete do typického fitka alebo posilňovne a uvidíte ako si ľudia každý mesiac skúšajú maximálku na jedno opakovanie v drepe. Zvyčajne uvidíte ľudí drepovať so 120 až 220 kg. Ľudí ktorí vážia okolo 85 kg, niektorí dokonca vážia 60 a drepujú so 140. Úžasné. Na tyčke majú HRUBÚ molitanovú podložku, ktorou zmierňujú tlak činky na chrbát. Táto podložka nahrádza potrebu vybudovať si pevné a silné trapézy. Koniec koncov – kto potrebuje sadu veľkých hrubých bandáži na podporu, ochranu krku a redukciu šance zraniť si krk počas hrania futbalu ? Pravdepodobne uvidíte aj ľudí, ktorí mu zakričia, kedy vykonal úplný drep … mmmm, teda myslím polovičný drep. K dispozícii má 3 ďalších spotterov, na každej strane jeden a zozadu tiež jeden. Pri tabuli bude stáť tréner s kriedou v ruke aby sa ubezpečil, že drepovač prekonal rekord z minulého mesiaca. Toto je typická posilňovna. ÁNO, existujú aj posilňovne s dobrými trénermi a cvičencami, ale takých je len zopár a často o nich nepočuť. Ak moji atléti povedia, že skúšali drepovať 180 kg,  tak pravdepodobne dokážu spraviť drep so 100 až 130 kg ak cvičia u mňa v telocvični. Možno. Veľakrát aj oveľa menej. Prečo ?

Pretože ja chcem vidieť drepy v plnom rozsahu pohybu.

Pravda je, že očakávam, brutálnu úprimnosť, ktorá nám umožňuje zmerať Skutočné pokroky v sile.

V posilňovni nemôžete nikoho oklamať, obzvlášť nie seba. To isté platí v živote a aj biznise.

Technika je číslo 1, pomalý a stabilný progres zvyšovania váh je číslo 2.

Polovičný drep a zlá technika nie sú považované za drep. Prepáčte.

lu-xiaojun-squat-260Nie je vôbec potreba mať nejakú super molitanovú podložku na chrbát, ktorá vás ochráni pred činkou. Skôr ako sa vyhovárať, že činka mi odre či poškodí chrbát, potrebujete vybudovať svaly v hornej časti vášho chrbta so základmi, čo vždy fungovali:

– mŕtve ťahy

– výťahy

– zdvíhanie ramien

– farmer walks

– veslo s jednoručkou alebo Kettlebellom

– všetky druhy príťahov na hrazde

– cviky na gymnastických kruhoch ako napr. Ring Row

– atď …..

Hlboký drep pomaly zaniká vo všetkých telocvičniach po celom svete, presne ako dinosaury – už je to dávno, čo sa túlali na zemi. Nie som si istý prečo, ale pravdepodobne myšlienka, byť k sebe úprimný sa stala príliš bolestivou pre dnešnú generáciu ľudí, čo chcú všetko “hneď, hneď, HNEĎ TERAZ!!!”

quarter-squat

Úprimnosť znamená nepridávať si váhu, kým nie je vrch vašich stehien mierne pod paralelou. Úprimnosť znamená, že ak je váš bench lepší ako drep, NUTNE potrebujete ďalší tréning venovať nohám, prosté a jednoduché. Veľmi to bolí a hlavne trpí vaše ego, keď si uvedomíte, že váš bench je lepší ako váš drep, bohužiaľ, videl som to veľmiVEĽAkrát. Dobrá správa je, že ak zlepšíte a trénujete drep pomáha vám to zlepšiť a vybudovať celé telo … rýchlo.

DeepSquatsTu je niekoľko dôležitých tipov pre správne drepovanie a ako sa správne nastaviť a postaviť k činke:

1, Psychicky sa pripraviť predtým ako začnete. Ak si nie ste istí, či máte strach z váhy, ktorú vidíte na činke, tak je jasné, že vás to pribije k zemi a už sa nepostavíte. Pustite si nejakú dobrú hudbu a nalaďte svoju myseľ správne a pozitívne. Musíte si veriť. Často som si v duchu prehrával video seba ako s ľahkosťou drepujem s naloženou činkou hore a dole ešte predtým ako som sa pustil do fyzickej námahy a začal skutočne drepovať!

2, Nastavte si ruky na činke rovnomerne. Nehrajte sa na amatéra, ktorý nevie uchopiť činku a venujte pozornosť tomu, kde máte ruky. Každá ruka by mala byť na rovnakom mieste na činke. Nič by nemalo byť nerovnomerné.

3, Uchopte činku do rúk ako keby ste ju chceli rozdrviť na prach. Čím pevnejší úchop, tým bude aj vaše telo pevnejšie. Keď drepujete, NIE JE to len o nohách, je to o celom tele.

4, Potom, stiahnite lopatky k sebe, lakte zatiahnite smerom nadol, a prehnite chrbát tak aby bol pod činkou úplne vystretý a napnutý, nastavte činku do polovice vašich trapézov. Vaše VEĽKÉ trapézy by sa mali zväčšiť, napnúť a vytvoriť “lavicu” kde si môže činka sadnúť. Ak nemáte OBROVSKÉ trapézy, potom cvičte cviky popísané vyššie v článku.

5, Nastavte si nohy na šírku ramien alebo trocha viac. Nadýchnite sa HLBOKÝM nádychom a ZADRŽTE dych pre lepšiu stabilizáciu trupu. Nadvihnite činku zo stojana a spravte jeden krok späť s každou nohou.

6, Znova nastavte šírku nôh, ak je to nutné, ja dávam prednosť nastaveniu trocha širšiemu ako sú ramená.

7, Spravte HLBOKÝ nádych a zadržte dych počas klesania. Dole choďte pomaly a čo najnižšie, čiže minimálne tak, aby vrch vašich stehien bol mierne pod paralelou. HORE sa snažte postaviť výbušne, teda čo najrýchlejšie. NEVYDYCHUJTE počas fázy stavania sa. Zadržte dych po celú dobu jedného opakovania, aby ste udržali napäté telo.

8, Po každom opakovaní sa vždy ZHLBOKA nadýchnite a opakujte. NESTRÁCAJTE napätie z tela. Udržujte vystretý chrbát, lopatky stiahnuté pevne k sebe a celé telo pevné ako kameň.

Ak máte problém priberať alebo zväčšovať svaly, zaraďte do svojho tréningu veľa drepov. Jedzte veľa a správne, no nie len po cvičení, ale stále.

Tí, ktorým sa to nedarí, robia niektoré z týchto zásadných chýb:

1, Netrénujú dosť tvrdo

2, Netrénujú ťažké váhy/ neprekonávajú rekordy

3, Neprijímajú dostatok potravy

4, Neprijímajú dostatok KVALITNEJ stravy (vyhýbajte sa prázdnym kalóriam, tie vám nepomôžu vybudovať silné a mohutné telo)

5, Konzistencia

6, Duševná odolnosť

Pravda vás oslobodí, takže ak ste po prečítaní článku zistili, že robíte niečo zle, konečne viete čo máte robiť správne.

Môžete s tým začať hneď dnes a skúsiť si pridať nejakú váhu na činku a začať drepovať HLBOKO.

Stará škola, priatelia!

Zdar a Silu

Zdroj – http://zacheven-esh.com/deep-squats-and-dinosaurs/

Leave a comment

X
X