Skip links

Prirodzený pohyb. Je užitočný.

Prirodzený pohyb. Je užitočný.

Správne sebavedomie, vychádza z reálneho sveta fyzickej spôsobilosti. V skutočnosti schopnosť efektívne a účinne vykonávať praktické fyzické aktivity nie sú dôležité len v každodennom živote, ale môže sa ukázať, že sú aj životne dôležité, t.j. užitočné v extrémnych alebo život ohrozujúcich situáciach.

Popravde, praktickosť našich univerzálnych, špecificky ľudských pohybových schopností je tak zásadná, že môže zachrániť váš život alebo aj životy ostatných. Takáto myšlienka je trocha nadčasová.

Portugal Madeira Floods

Buď silný, aby si mohol byť užitočný.

Fitness ako schopnosť prežiť

Z biologického hľadiska, fitness je schopnosť reprodukovať. Avšak nebudete šíriť vaše gény, ak nie ste schopný prežiť dosť dlho na to, aby sa tak stalo. Najskôr musíte byť zdatný, čo je základný znak prežitia.

Screen-Shot-2012-01-14-at-3.18.10-PM

Boj o prežitie funguje obojstranne.

Z moderného hľadiska, bohužiaľ,  je fitness hlavne o vzhľade. Niet potom divu, že biologická zdatnosť v modernom svete klesá.

Vo svete, kde moderná komfortnosť pomaly, ale isto aj z chôdze robí len možnosť  voľby na želanie, vás môže zaujímať, prečo by ste mali cvičiť evolučné pohybové schopnosti ako skákanie, lezenie, nosenie ťažkých predmetov či dokonca plazenie.

Cvičte, pretože aj technicky vyspelý svet, ako je ten náš, nie je bez nebezpečenstiev a môže kedykoľvek udrieť.

V časoch nebezpečenstva nebudete nikdy počuť “Hraj ping-pong ako o život,” ale môže sa stať, že budete veľmi zreteľne počuť “Bež ako o život!”.  Možno budete musieť skákať, liezť, plaziť sa alebo plávať ako raketa v boji o svoj život … alebo budete všetko z toho musieť spraviť a možno aj niečo naviac, aby ste zachránili životy druhých.

 

 

Screen-Shot-2012-01-14-at-3.17.36-PMTakže, ty mi vravíš, že potrebujem čo? Pohyb ?

 

 

Fitness priemysel vám chce pomôcť, aby ste boli “pripravený na pláž”. My chceme taktiež, aby ste sa stali pripravení na pláž, ale z trocha iného hľadiska.

Nie ste “pripravený na pláž” len preto, že vaše telo vyzerá dobre. Ste “pripravený na pláž” keď ste schopný bežať, plávať a vynášať niekoho z vody, aby ste ho zachránili pred utopením.

Chceme, aby ste boli silní –  fyzicky aj psychicky. Chceme, aby ste vykonávali rôzne cvičenia – aby ste boli pripravení, ostražití, vnímaví, vedeli sa ovládať, statoční a pripravení konať a pomáhať.

sclark79b

 

Konečne som pripravený byť na pláži, zlato…

Screen-Shot-2012-01-14-at-3.13.52-PM

 

Alebo možno nie!!!

rnli-lifeguards-from-the-region-s-beaches-compete-in-the-unconscious-casualty-rescue-event-416040822

 

Ujasnite si skutočný význam slov “byť pripravený na pláž.”

Trénujte pre Život!

Chceme, aby ste prijali realitu, nie nezmyselnosť a zaujali správny postoj  k svojmu fyzickému tréningu. Chceme, aby ste sa vzdali naučených zbytočností a svojich vymyslených obmedzení a získali nezničiteľné sebavedomie.

Jedným z najúčinnejších spôsobov ako to dosiahnuť, je trénovať pre zdravie. To znamená trénovať množstvo pohybových schopností a s tým spojenú kondíciu, tak isto ako získavanie určitej úrovne inteligencie. Chceme, aby ste vedeli, že v konečnom dôsledku či už je to fitness, crossfit, trénovanie, workout alebo čokoľvek iné – má zmysluplný a ušľachtilý účel a nie je len na to, aby ste lepšie vyzerali alebo zlepšovali váš rekord v kľukoch. Fitness je viac ako si myslíte.

Nakoniec, tréning je predovšetkým o tom byť pripravený na život.

Vždy sa nájde niekto, kto bude chcieť len predviesť svoje “veľké svaly”, ale to je v poriadku, ak je s takouto zdatnosťou spokojný. Ale akú zdatnosť a schopnosť pohybu predvedie v reálnom živote ?

 

Žiadnu.bigarm1

 

 

Staňte sa užitočnými a nápomocnými atlétmi. Trénujte pre život!

 

Zdroj: http://www.movnat.com/the-5th-movnat-principle-vital/#sthash.DkIDno2b.dpbs

Leave a comment

X
X