Skip links

Trénujte CrossFit – Prečo potrebujete časový limit? (Time Cap)

Trénujte CrossFit – Prečo potrebujete časový limit? (Time Cap)

 

article_590_one5Ľudom je niekedy potrebné pripomenúť prečo CrossFit funguje. Prečo je to tak, že trénujete vo fitku aj dve hodiny denne ale s CrossFitom vidíte lepšie výsledky? Robili ste kruhové tréningy a behali na páse, ale teraz vzpierate a robíte 12minutové workouty s oveľa lepšími výsledkami. Ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá: CrossFit pridal intenzitu. Jednoducho povedané, máme tréning a určitý čas naň a očakávame, že budete trénovať rýchlo aj pri záťaži. Pravdepodobne, takýto tréning ste nevykonávali predtým, ako ste začali s CrossFitom.

 

Ľudia musia byť na intenzitu upozornení, pretože často sú zaujatí na “predpísanú” váhu a stáva sa cieľom ich tréningu. Využime workout “Fran” ako príklad. Každý chce zvládnuť Fran “tak ako je predpísané” (RX’d). To je 21/15/9 opakovaní na čas, thrusterov (drep s výrazovým tlakom) a pull upov (príťah na hrazde). Fran je postavený tak aby vás odrovnal. Rýchlo! Vždy som vravel, že Fran za menej ako 5 minút je dobrý. Fran pod 4 minúty je super, a pod 3 minúty je vynikajúci. Často vidím ľudí skúšať a robiť Fran RX’d s časmi cez 8,9,10 minút. Viem, robiť to RX’d je veľký úspech, ale v skutočnosti, po 8 minútach, faktor intenzity úplne chýba. V podstate ste strávili viac času oddychom ako ste strávili cvičením. Odstránili ste CrossFit z CrossFitu.

 

Na väčšinu workoutov dávame Time Caps (časový limit, do ktorého musíte stihnúť odtrénovať). Radšej ako si robiť starosti, či robím workouty s predpísanými váhami a opakovaniami, vás vyzývam skúsiť dokončiť workout v časovom limite. UKONČITE WORKOUT HNEĎ AKO VYPRŠAL ČASOVÝ LIMIT. Tréning je viac ako len snažiť sa byť fit. Je to cesta, po ktorej sa spoznávate a zisťujete, čoho ste schopný na fyzickej aj mentálnej úrovni. Ak ste nový, pravdepodobne netušíte, ako si zjednodušiť Fran, tak aby ste ho dokončili pod 5 minút. Robte si poznámky z vašich tréningov! Bolo to príliš ľahké alebo príliš ťažké? Ako ste sa potom cítili? Nakoniec, budete schopný poznať každý workout a vedieť, koľko vám to približne bude trvať, kým to dokončíte, alebo ako a nakoľko si to budete musieť zjednodušiť ABY ste zachovali v tréningu Intenzitu. Objavovanie svojich schopností je dlhá cesta, ale stojí to za to.

 

article_590_one39Posledná vec na záver o intenzite … Neprogramujeme workouty dlhšie ako 30 minút. Tie sú proste na nič. Neobsahujú žiadnu intenzitu ak majú viac ako 30 minút. Opäť platí, že pri nich viac odpočívate ako trénujete. Mnoho ľudí obľubuje tieto workouty, pretože si myslia, že sú dobré pre ich “kondičku”. Myslia si, že čím viac sa potia tým “spália viac kalórií” Nedávno som navštívil nejakú inú telocvičňu a bol tam workout vo dvojiciach: 1míľa beh s medicinbalom, 200 drepov s mb, 200 angličákov s mb, 200 sed-ľahov s mb a nakoniec zasa 1 míľa beh s mb. Workout nám spolu trval okolo 44minút. Potil som sa ako prasa. Spálil som milión kalórií. Dokončil som dlhý workout. Nakoniec som však nebol unavený ani zničený; akurát som bol znechutený z toho, že to trvalo tak dlho! Workout nemal žiadnu intenzitu. Musím povedať, že robiť 200m beh s 25 opakovaniami z každého cviku s medicinbalom v 5tich kolách s prestávkami medzi každým kolom by mali oveľa, oveľa väčší prínos pre moju celkovú kondíciu. DLHÉ TRÉNINGY VÁM V NIČOM NEPOMÔŽU! Všetko čo urobia je, že vás trénujú byť pomalými. Radšej ako nejaký 60 minútový trápny workout, skúste Fran pod 5 minút, 2 až 3 krát v 30tich minútach. To vám dodá správny impulz a zlepší vás v CrossFite.

 

Náhodná posledná myšlienka: Veľa ľudí robí nejaké 45 minútové workouty a potom o tom všade píše na facebooku. Tieto statusy zvyčajne obsahujú obrázky nejakých, chutných, nezdravých jedál, ktorými sa potom odmenia. Misia je splnená a zároveň aj prehratá v rovnakom čase. Čo sa to s vami deje ľudia ?!?!? Haha.

Zachovajte CrossFit v CrossFite.

 

Zdroj: http://www.tabatatimes.com/keep-it-crossfit-why-you-need-time-caps/

Leave a comment

X
X