Láska k Double Unders!
Aký je váš vzťah s Double unders? Máte ich radi alebo ich neznášate? Odchádzate z telocvične s ranami, otlačkami a škrabancami ako od biča? Ja som tiež zažil takú bolesť. Zakaždým, keď som vošiel do telocvične, tak som strávil 10-15 minút nacvičovaním DU. Myslím tým trénovaním počas celých troch mesiacov. Podľa článku na Wikipedii o Skákaní na švihadle, “Dvojpreskoky sú vykonávané tak, že cvičenec musí skákať vyššie ako zvyčajne zatiaľ čo švihadlo prejde dvakrát popod jeho nohy.” Úplne jednoduché nie? Švihadlo prechádza dvakrát popod nohy, POD vás.
1 – Skáčte vyššie
Ako ste si mohli prečítať v definícii o DU vyššie, “cvičenec potrebuje vyskočiť vyššie ako zvyčajne.” Pokiaľ skáčete jednotlivé preskoky, stačí, keď vyskočíte len pár centimetrov nad zem, avšak dvojpreskoky vyžadujú oveľa vyšší výskok. Skákanie vyššie a pomalšie pomáha pre vás vytvoriť dostatok času na to, aby ste mohli pretočiť švihadlo dvakrát pod vaše nohy. Keď sa budete zlepšovať a budete efektívnejší v dvojpreskokoch, nebudete musieť skákať tak vysoko; ale pre tentokrát je rýchlosť ešte kontraproduktívna.
2 – Zápästia, Zápästia, Zápästia!
Pravdepodobne prvou najčastejšou chybou je, keď začiatočníci sa začnú zaháňať rukami, namiesto toho, aby pretáčali zápästím pre vytvorenie momentu, aby sa švihadlo začalo pretáčať. Skákanie na švihadle je celé o zápästí, ktoré by malo byť vo výške pásu. Krútenie celými rukami je neefektívne a pomalé. Skúste zatlačiť trocha viac s palcom a ukazovákom pre lepšie využitie zápästia.
3 – Pozícia rúk a lakťov
Ďalšou častou chybou sú prepnuté, vystreté ruky a lakte príliš ďaleko od tela. Čo má za následok skrátenie švihadla, takže pretáčanie sa stane oveľa ťažším. Výzvou je tiež aj to, keď sa snažíte použiť zápästie a máte veľmi napäté ramená. Namiesto toho udržujte lakte blízko pri tele a uvolnené. Vaše dlane by mali byť vo výške pásu a mierne vpredu.
Vzhľadom k tomu, že dvojprekoky vyžadujú generovať určitú rýchlosť, aby ste pretočili švihadlo dvakrát pod seba pri jednom skoku, začiatočníci sa často zvyknú predkláňať v snahe skrátiť si vzdialenosť, ktorú musí švihadlo vykonať. Namiesto toho zostaňte vzpriamený, nájdite si pred sebou bod, na ktorý sa budete sústrediť a skáčte cez špičky.
5- Nácvik, nácvik, nácvik!
Každý a všetko sa zlepší len tým, že budete skúšať, najmä pri dvojpreskokoch. Môj najväčší nepriateľ je teraz mojím obľúbeným cvičením/technikou. Tu je zopár tipov:
1. Začnite s trénovaním uvoľneného, pomalého a vysokého jednopreskoku.
2. Pridajte Dvojpreskok za váš desiaty skok. jeden, jeden x 9 + dvojpreskok.
3. Pomaly uberajte jednopreskoky; jeden, jeden x 2-4 + dvojpreskok
4. Potom ako sa vám podarí spraviť jednopreskok a za tým hneď dvojpreskok, začnite trénovať viac dvojpreskokov za sebou.
Pamätajte si, príliš veľká rýchlosť nie je odpoveď. Vysoký, pomalý skok s pretočením zápästia vytvára nádherný dvojpreskok bez rán od biča. Dúfam,že už máte všetky potrebné informácie – teraz hurá trénovať! 🙂
Zdroj: http://www.crossfitinvictus.com/blog/double-under-love/