Kedy použiť zmiešaný úchop a kedy nadhmatom?
Kedy použiť zmiešaný úchop a kedy nadhmatom
Zmiešaný úchop
Pri tomto nastavení je jedna ruka umiestnená zhora nadhmatom, zatiaľ čo druhá je zospodu podhmatom. Toto nastavenie nám umožňuje držať činku pevne bez toho, aby sa nám kotúľala preč z rúk a tento úchop je často používaný pri maximálnych váhach, keď idete zlepšiť osobný rekord.
Výhody zmiešaného úchopu
Po prvé, dostaneme sa do bodu, v ktorom náš úchop nadhmatom už nedokáže udržať váhu činky. Využitie tohto úchopu zaistí, že si viac ušetríte čiže menej unavíte predlaktie, čo znamená, že môžete spraviť viac opakovaní a zdvihnúť vyššiu hmotnosť.
Po druhé, tento úchop je prospešný pri väčšine CrossFitových cvičení, ktoré obsahujú veľký počet opakovaní, čo má za následok veľkú únavu, takže trocha sa ušetríte. Menej sa sústredíte na úchop a viac sa sústredíte na techniku.
Nevýhody zmiešaného úchopu
Po prvé, existuje veľa zdrojov, ktoré uvádzajú, že cvičenie so zmiešaným úchopom nezlepšuje silu úchopu. To môže byť pravda ,avšak nie vždy robíme mŕtve ťahy pre zlepšenie nášho úchopu. Náš úchop dostane zabrať mnohými inými spôsobmi – premiestneniami, príťahmi, veslovaním, trhmi, atď. Takže táto nevýhoda sa len čiastočne vzťahuje k tomu, čo robíme v CrossFite.
Po druhé, zmiešaný úchop sa nevykonáva pri vzpieraní. Tieto cviky sú vykonávané vždy s nadhmatom. To by mohlo znamenať, že hmotnosť činky počas premiestnenia sa bude zdať ťažšia ako je, čo bude viesť k nevydarenému pokusu.
Nakoniec pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbta alebo sú zranení, by sa mali tomuto úchopu vyhnúť. Pretože nastavenie rúk zároveň nastaví vaše boky, chrbát a dokonca aj biceps mimo správnej pozície. Takže odporúčame ostať len pri úchope nadhmatom, ktorý vám pomáha chrániť si chrbát.
Zmiešaný úchop
Úchop nadhmatom
Tento úchop sa bežne používa pri všetkom, čo robíme v telocvični – a pravdepodobne dokonca aj mimo telocvične. Obidve ruky sú nastavené, tak že sú nad činkou a z vrchu uchopia činku; atléti môžu alebo nemusia použiť zámkový úchop.
Výhody úchopu nadhmatom
Po prvé, sila úchopu bude limitovať váš výkon, čo je skvelé. Páči sa nám to z viacerých dôvodov. Neúspešné pokusy z dôvodu slabého úchopu sú lepšie a bezpečnejšie ako iné mechanické zlyhania.
Po druhé, čím viac budete takto trénovať tým lepší bude váš úchop. Sila úchopu sa bude zlepšovať pri tomto nastavení a obzvlášť ak počet opakovaní je zvládnutelný.
Napokon, s týmto nastavením vaše boky, chrbát a biceps sú na správnom mieste. To by vám malo pomôcť ak trpíte nejakými bolesťami chrbta.
Nevýhody úchopu nadhmatom
Vaše ruky udržia činku len tak dlho, kým sa vám nevyšmykne z rúk. Okrem toho tento úchop nám neposkytuje žiadnu podporu pri maximálnych váhach, to znamená, že je možné, že dokážete zdvihnúť viac, no nie s týmto úchopom. Na rozdiel od zmiešaného úchopu, bude prechod na ďalšie cviky v tréningu ako veslovanie, príťahy, špičky k hrazde atď, náročnejší vzhľadom na rôzne únavy v oblasti predlaktia.
Úchop nadhmatom
Ako môžete vidieť, určité výhody sú pri obidvoch úchopoch. V CrossFite sa snažíme neustále obmieňať a vždy meniť podnety. Ak chcete odpoveď na otázku, ktorý úchop by mal byť použitý tak je to jednoduché … Používajte OBA! Nabudúce keď budú na programe mŕtve ťahy, všetkým odporúčame zahriať sa s úchopom nadhmatom a akonáhle budete cítiť s pribúdajúcou váhou, že to začína byť ťažké a máte potrebu zmeniť úchop, urobte tak. Tým sa zaručí, že váš úchop bol dobre otestovaný. Trénujte tvrdo!
Zdroj – http://www.crossfitinvictus.com/blog/when-to-use-mixed-grip-or-double-overhand/