Skip links

Nová 30/30 výzva pre všetkých!

squat-challenge-2014-1Jarná paleo výzva nám už skončila a máj je už čoskoro tu, takže treba vymyslieť niečo nové, čo poviete? 🙂 V minulej výzve sme sa zamerali na výživu, nasledujúci celý mesiac budeme pracovať na Vašom DREPE! Pýtate sa prečo? LEBO drep je základná a prirodzená ľudská pozícia!  Kedysi veľmi veľmi dávno, v primitívnych časoch, drep bol naša stolička, gauč aj toaleta. Ako čas plynul, ľudia sa snažili si svoj život uľahčiť a spraviť ho pohodlnejším. Ale pohodlie nás nespraví silnejšími, zdravšími a viac odolnejšími voči chorobám.

Na druhej strane, drepy ako také, si neprávom získali rokmi nálepku nebezpečenstva a ohrozenia vašich kolien. Koľko ľudí ešte stále hovorí, že drepy sú pre kolená škodlivé… baby-squat1Naši predkovia však používali drep namiesto stoličiek a sedenie v tejto pozícií nebolo pre nich nič iné ako ODDYCH.  Ďalším skvelým argumentom a príkladom sú malé DETI. Všimli ste si ako sa hrajú? No predsa posediačky v drepe! Môže byť teda drep pre nich (a pre nás) NEBEZPEČNÝ???

Pokiaľ vám drep robí problém, inšpirovaní inštruktorom a movement coachom Ido Portal, vás chceme vyzvať na túto drepovaciu výzvu. Ak potrebujete zapracovať na vašom drepe, teraz je tá správna príležitosť!

Nasledujúcich 30 dní (začiatok je 1.5.2014) strávte 30 minút DENNE „ass to grass“ , teda zadkom až na zemi :), s uvoľneným chrbátom a celými chodidlami v drepe. Je to úplne jednoduché – nastavte si na stopkách odpočítavanie na 30 minút a vždy, keď si počas dňa sadnete do drepu, spustite stopky (napr. pri čakaní na vlak, telefonovaní,…).

Zapojte sa a získajte OBROVSKÉ výhody v kĺbovej mobilite, zdraví vašich kolien a bedier, ale aj držania tela, zlepšenie trávenia a samozrejme sa vám bude lepšie a ľahšie cvičiť a hýbať.

Nezabúdajte však na pár hlavných princípov jogy:

 1. Počúvajte svoje telo.
 2. Robte iba toľko, koľko cítite, že vaše telo zvládne (každý deň). Buďte trpezlivý a dočkáte sa dokonalosti.

A tu máme pravidlá „Squat 30/30 challenge“ podľa IDA:

 1. Žiaden ODDYCH počas 30 dní. (Pozn.: Určite však nemusíte spraviť celých 30 minút naraz, ale postupne pridávať minútu k minúte.)
 2. Uvoľnený chrbát. Nemusíte sa pokúšať zotrvať v drepe s vystretým chrbátom alebo s neutrálnym zakrivením 1537999_653880104653973_751951475_o1chrbtice. Sedenie v drepe by mala byť ODDYCHOVÁ pozícia.
 3. Seďte na šírku ramien, zadok čo najnižšie medzi nohami, ale môžete experimentovať a hľadať maximálnu relaxáciu v tejto pozícií.
 4. Ako veľa by mali byť nohy vytočené od seba alebo mali by byť rovno? Odpoveď: Neexistuje JEDINÁ perfektná pozícia – každý sme iný a znova by ste mali experimentovať a hľadať maximálnu hĺbku drepu a relaxáciu v tejto pozícií.
 5. Bolesť kolien alebo/a bedier? Postavte sa a poprechádzajte. Pracujte v malých intervaloch počas dňa.*
 6. Obuv? Najlepšie je /sedieť v drepe naboso.
 7. Udržujte vaše päty na zemi, ak je to možné. Ak nie, skúste si podložiť nízku podložku pod päty pokiaľ nezískate správnu mobilitu drepovať s celými chodidlami na zemi.
 8. Čakáte na znamenie, že váš drep je už dokonalý? To nastane, keď budete unavení zo STÁTIA a v drepe budete oddychovať!
 9. Ako nízko by sme mali drepovať? Tu existuje iba jediná odpoveď – ČO NAJNIŽŠIE!

*Musíme rozumieť rozdielu medzi nepohodlím a bolesťou. Nechoďte za prah bolesti, ale nájdite tú hranicu, kde sa cítite nepohodlne, ale nie je to bolesť.

Nezabudnite si zapisovať každý deň ako ste sa cítíli v tejto pozícií a koľko minút ste postupne vydržali. Dúfame, že Vám to pomôže a život bude zase o niečo ľahší! 🙂

Takže HAPPY SQUATING!

Mary

Leave a comment

X
X