Skip links

Rady pre zlepšenie regenerácie po tréningu

Tento článok nie je žiadna obrovská veda. Som si istý, že KAŽDÝ pozná prínosy toho, čo vám tu chcem povedať, avšak poznám mnoho rest-dayatlétov a ľudí zaujímajúcich sa o fitness, ktorí prehliadajú prinajmenšom aspoň jednu z týchto jednoduchých rád pre regeneráciu. Takže, tento článok slúži ako dobrá pripomienka pre každého, kto sa snaží efektívnejšie plniť svoje ciele nielen v telocvični ale aj mimo nej.

SPÁNOK

Potreba spánku sa u každého líši, no pre väčšinu ľudí platí, že najväčší prínos zo spánku majú, keď spia tak dlho, kým sa necítia sviežo a plní energie –  nezáleží na tom či to trvá 7 alebo 10 hodín. Spánok je čas, kedy telo regeneruje. Počas spánku sa deje mnoho úžasných vecí.

Vedeli ste, že keď spíme…CourtneySamway_13_2_416

  •  1, Krvný tlak klesá.
  • 2, Dýchanie sa spomaľuje.
  • 3, Svaly sú uvolnené.
  • 4, Krvné zásobenie svalov sa zvyšuje, čo umožňuje rast a opravu svalov a vlákien.
  • 5, Energia sa obnovuje.
  • 6, Uvoľňujú sa hormóny; najmä rastový hormón a testosterón. Obidva sú dôležité pre rast a vývoj svalov.

Driemanie cez deň je výborný spôsob, ako zvýšiť počas dňa všetky benefity spánku a je často používaná metóda regenerácie športovcami už veľmi dávno. Spánok je podľa môjho názoru jednou z najdôležitejších častí regenerácie a obnovy tela. Ako povedal aj Robb Wolf: “Spi čo najviac ako je to možné, bez toho, aby ťa vyhodili z práce alebo aby si sa rozviedol.“

HYDRATÁCIA

Pitie má nespočetné množstvo pozitívnych zdravotných účinkov… objasnime si to: myslím pitie čistej VODY, veľa čistej vody.

Tým, že budete piť veľa vody, spolu so správnou výživou (pozri nižšie), bude mať vaše telo všetky nevyhnutné “zásoby” pre chod na špičkový výkon. To znamená: lepší metabolizmus, zvýšené odbúravanie tuku a rast svalovej hmoty. Bez dostatočnej hydratácie vaše telo hromadí vodu pre životne dôležité orgány ako je mozog. Voda je tiež nevyhnutná pre optimálny výkon; ak ste mali niekedy pocit, že ste mali zlý deň v posilňovni, možno by ste si mali spomenúť na to, koľko vody ste v ten deň vypili. Pravdepodobne si všimnete vzťah medzi optimálnou hydratáciou a výkonom.

VÝŽIVA

Výživa ako aj spánok je pre každého iná, dobrým spôsobom ako začať, je odporúčané jedlo Crossfitermi – Paleo. “Základ jedálnička je záhradná zelenina, najmä zelená (listová), chudé mäso, oriešky a semiačka, minimum škrobu a žiadny cukor.” To je to najjednoduchšie, čo môžete počuť. Mnoho ľudí poznamenalo, že nakupovanie po obvode obchodu s potravinami a vyhýbanie sa uličkám v strede je skvelý spôsob, ako chrániť svoje zdravie. Potraviny by mali byť také, ktoré rýchlo podliehajú skaze. Všetko s dlhou trvanlivosťou je podozrivé. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pokynov získate takmer všetky benefity spojené s výživou.

Dodržiavanie tejto výživy je dobrým východiskovým bodom pre 90% ľudí. Ak viete, že budete cvičiť intenzívnejšie a dlhšie ako zvyčajne, tak môžete pridať do svojho jedálnička aj iné potraviny s väčším obsahom škrobu ako sú napríklad ryža alebo sladké zemiaky.

Ak sa nemôžete zregenerovať z vášho posledného tréningu alebo vám to trvá veľmi dlho, potom nezískavate to najlepšie z toho, čo

48

obetujete v telocvični a nevidím zmysel v tom, aby ste trénovali stále viac a viac. Dodržiavaním týchto jednoduchých pokynov budete maximalizovať regeneráciu a obnovu vášho tela a váš ďalší tréning bude určite stáť za to 😉

VÝŽIVOVÉ DOPLNKY…

…by určite nemali nahrádzať skutočnú stravu, ale ako názov hovorí – dopĺňať v nej to, čoho prijímame nedostatok. Balíček troch produktov od spoločnosti PurePharma  – kvalitné omega kyseliny O3, vitamín D3 a minerály Magnézium a Zinok, fungujú synergicky a podporujú rýchlejšiu regeneráciu vášho tela. Samozrejme, každý z týchto produktov ponúka radu ďalších benefitov, ktoré oceníte pure-pharma-fish-oil-h1nielen v telocvični, ale i mimo nej. Tieto špičkové výživové doplnky, ktoré využívajú CrossFiteri po celom svete, si môžete zakúpiť aj v našej telocvični 🙂

 

 

Zdroj:

Tips to Improve Recovery

Leave a comment

X
X